. .

Drukowanie rozpoczęte

Aktualności

Kolejne ekologiczne terminale DB Schenker w Polsce pod Olsztynem i Zieloną

DB Schenker przeprowadza swoje terminale, lokując je z dala od centrów miast. W listopadzie 2016 r. ruszają dwa nowe, przyjazne środowisku obiekty – pod Olsztynem i Zieloną Górą.

Nowoczesne i ergonomiczne terminale zlokalizowane w pobliżu dróg ekspresowych i autostrad stanowią ważny element w krajowej i europejskiej sieci dystrybucyjnej DB Schenker. Wpływają na jakość i efektywność operacji logistycznych oraz bezpieczeństwo towarów klientów.

Nowe centra logistyczne DB Schenker odpowiadają na kluczowe wyzwania w dzisiejszym biznesie do jakich należy wzrost efektywności procesów, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa ludzi i przesyłek. Zmiana lokalizacji terminali z centrów miast na ich obrzeża wynika z biznesowej strategii zrównoważonego rozwoju DB Schenker w zakresie celów ekonomicznych, ale też społecznych i środowiskowych. Przeniesienie obiektów pod miasto wpłynie na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza w miastach, zmniejszy natężenie ruchu i obniży poziom hałasu.

„Działamy zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju. Dbając o jakość rozwiązań oferowanych klientom, ciągle doskonalimy nasze procesy, koncentrujemy się na jeszcze lepszym, ekologicznym wykorzystaniu zasobów. Stanowi to kluczowy element kultury Lean, którą budujemy w naszej firmie. – mówi Janusz Górski, CEO DB Schenker North & East Europe.

Najbardziej zielona sieć terminali cross-dockingowych w Polsce

W sieci DB Schenker funkcjonują już trzy w pełni ekologiczne terminale: obiekt pod Białymstokiem z certyfikatem BREEAM (British Research Establishment Environmental Assessment Method), oddany do użytku w 2014 roku oraz tegoroczne bliźniacze inwestycje pod Olsztynem i Zieloną Górą. Zastosowane w nich rozwiązania spełniają najwyższe normy pod względem oszczędności energii, redukcji emisji CO2, efektywnej gospodarki wodnej i cieplnej. Są to m.in. lampy LED-owe i solarne, kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową, zbiorniki na deszczówkę. W halach zostały zamontowane urządzania grzewczo-wentylacyjne pozwalające na odzysk ciepła. Specjalne piece kondensacyjne to najbardziej ekologiczne rozwiązania tego typu na rynku. Wszystkie terminale zostały zlokalizowane z dala od centrów miast. W ostatnich latach DB Schenker przeniósł pod miasta także swoje lokalizacje terminalowe w oddziale Kraków i Gdynia. W najbliższych latach firma planuje kolejne takie inwestycje.

Oddział Olsztyn

Nowy terminal olsztyńskiego oddziału DB Schenekr zlokalizowany jest w Stawigudzie, przy ul. Jarzębinowej, przy trasie ekspresowej S51. Łączna powierzchnia działki to ponad 30 tys. m2, w tym powierzchnia terminalu stanowi blisko 3 tys. m2, a powierzchnia części biurowej i socjalnej dla pracowników i kierowców – 360 m2. Na placu przewidziano miejsca parkingowe dla samochodów ciężarowych. Wokół granicy działki znajduje się pas zieleni.

Oddział Zielona Góra

Nowy terminal w Zielonej Górze zlokalizowany jest na obrzeżach miasta, kilkanaście kilometrów od centrum, w dzielnicy Stary Kisielin przy ul. Logistycznej, w pobliżu trasy ekspresowej S3, docelowo łączącej Świnoujście z Lubawką (zachodni korytarz tranzytowy północ-południe). Łączna powierzchnia działki z parkingiem dla samochodów ciężarowych to ponad 27 tys. m2. Powierzchnia terminalu to 2 tys. m2, część biurowa i socjalna dla pracowników i kierowców stanowi 370 m2. W przypadku zielonogórskiego oddziału DB Schenker wzrost powierzchni terminalu w stosunku do poprzedniego obiektu wynosi 100%.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016

Do początku strony

  • European Foundation for Quality Management
  • CSR
  • Certyfikat AEO F dla DB Schenker
  • DB Schenker Logistics znajduje się w TOP 5 krajów zaangażowanych w Cargo 2000 globalnie.
  • Award